VYDĚLÁ MĚSTO LIŠOV UŽ I NA POZEMCÍCH SVÝCH OBYVATEL?

Selektivní přístup k majetkovým právům na Lišovsku vyvolává otázky. Je to vůbec spravedlivé?

Město Lišov na Českobudějovicku se v posledních letech rozhodlo řešit úpravy spojené s nesprávně vymezenými hranicemi pozemků. Tento problém má většinou původ v dřívějším uvolněném přístupu k majetkovým právům, kdy byly ploty a stavby často umístěny mimo skutečné hranice pozemků. Ačkoli je pochopitelné, že město usiluje o nápravu této situace, přístup a způsob jakým se to děje, je přinejmenším nespravedlivý. Anebo tu spravedlnost nějak nechápu.



Foto: Část předzahrádky a vjezdu o kterou se léta stará majitel přilehlé usedlosti. Žádost o odkup byla nečekaně vyřazena z bodu programu při jednání zastupitelstva města Lišova dne 30. září

Město Lišov prostřednictvím advokátní kanceláře rozesílá právní výzvy k ukončení užívání pozemků ve vlastnictví města, a to do 30 dnů. V závěru dopisu prohlašuje, že je otevřeno k jednání. Realita je však trochu jiná a cestě k hledání kompromisu se moc nepodobá. Svým postupem totiž nutí obyvatele, včetně seniorů, čelit výzvám, které jsou nejen finančně náročné, ale i psychicky vyčerpávající. I když se jedná o menší výměry, zůstává na vybranou mezi dvěma možnostmi. Buď si pozemek odkoupit nebo předělat jeho špatné hranice. Jedná se především o předzahrádky nebo nesprávně oplocené zahrady. Pro obyvatele Lišovska, kteří se v dobré víře o ně starali a udržovali desítky let, by byla vstřícná symbolická cena, neboť pro samotné město mají tyto pozemky minimální hodnotu. V některých případech ale město prodávat nechce. V jedné místní části rada třeba rozhodla neprodat pozemek města z důvodu špatných osobních vztahů s prarodiči žadatele. Až asi po dvou letech žadatel svolil ke směně pozemků. Vzhledem k tomu, že agendu vyřizuje smluvní advokátní kancelář, ukazuje to spíše na zbytečné plýtvání našimi penězi za právní služby, namířené proti samotným občanům Lišovska. Totéž by přece mohlo zůstat v kompetenci aparátu městského úřadu. Cena je městem stanovena na výši 1 200 Kč za čtvereční metr. Otázkou zůstává, čím je způsoben takový nárůst cen za tyto pozemky, když ještě v roce 2021 město prodávalo obdobné plochy za pouhých 155 Kč za čtvereční metr?

Celá záležitost žije pouze v komentářích starosty města Lišov, Jiřího Švece (SNK Lišovsko, STAN). Většinou se od nikoho jiného moc nedozvíme. Natož od zastupitelů vládnoucí koalice. Ti jako by neměli dostatek argumentů k diskusi, neptají se kvůli občanům a nepřicházejí s jinými návrhy do diskuse. Asi je to právě ono řízení se selským rozumem, o kterém starosta Jiří Švec tak rád mluví.

Zastupitelka města Lišov

Jaroslava Pouzarová